Chania

Kraj Chania zaujímá nejzápadnější část Kréty a z celého ostrova je to oblast nejméně dotknutá civilizací. Turistický ruch tu není zaveden tak jako v ostatních krajích. Do Krétského moře tu ční 3 poloostrovy:

Gramvousa – těžko dostupný, ale nacházejí se tu výjimečné písečné pláže, nejkrásnější z nich je Falassarna
Rodopou – je vhodným místem pro pěší turisty, kteří si chtějí vyzkoušet trochu náročnější terén
Akrotiri – nabízí pláže, možnost pěší turistiky, je tu také umístěna základna NATO

Rozloha kraje se stejnojmenným hlavním městem je necelých 2 500 km2 a počet obyvatel, kteří zde žijí přesahuje 130 000.

Co se týká povrchu, od jihu do středu kraje se táhne pohoří Levka Ori, jehož nejvyšší vrchol najdeme v 2 452 metrech.

Národní park Samaria na jihovýchodě Chanie se chlubí nejhlubší evropskou propastí stejného jména Samaria. Ke kraji patří i ostrov Gavdos, který leží jižně od Kréty v Libyjském moři a je také nejjižnějším bodem Evropy.

Chania

Druhé největší krétské město Chania leží v místě, kde poloostrov Akrotiri vystupuje z pevniny do moře. Má 65 000 obyvatel a nejen díky pestré a pozoruhodné historii je to město romantické. Archeologové se o Chanii zajímají dodnes, na vykopávkách se stále pracuje.

Z homérských eposů se dovídáme, že zakladatelem města byl Kydon, vnuk krále Minoa. Právě po něm neslo město originální název Kydonia. Ve starověku získalo výjimečné postavení na úkor paláce v Knossu, stalo se totiž sídlem Mykéňanů, kteří Krétu ovládali. Chania nebyla zapomenuta ani v době, kdy byl ostrov pod vlivem Řeků a Římanů, a dále vzkvétala.

Benátčané město pojmenovali La Cance a zbudovali tu opevnění. Rozmezí let 1645 – 1897 je ve znamení turecké okupace, Chania byla dokonce sídlem tureckého paši. Své výjimečné postavení si udržela až do roku 1972, kdy ho v postu hlavního města vystřídal Iraklion.

Nejvýznamnější památky a muzea v Chanii

Archeologické muzeum

Muzeum je otevřeno mimo neděli a pondělí každý den, expozice je soustředěna na celou krétskou historii v průběhu tisíciletí. Muzeum sídlí v chrámu sv. Františka, typicky gotické stavbě.

Námořní muzeum

V muzeum můžeme vidět modely moderních lodí, tzn. z 19. a 20. století. Vstupné činí okolo
3 €. V blízkosti se nachází Benátský přístav, mešita z roku 1645 a benátské zbrojnice z počátku 17.století.

Historické muzeum a Muzeum lidového umění

Historické muzeum je otevřeno pouze ve všední dny, a to mezi 10. a 13.hodinou, vstup je zadarmo. Muzeum lidového umění je otevřeno denně a nachází se uvnitř katolického kostela, jsou zde sbírky ručně vyráběných látek, ale také nábytku.

Ve městě se dále nachází katedrála, kostel Agios Nikolas a mnoho dalších památek, jak řeckého, tak z tureckého původu. Za návštěvu stojí i tržnice, kde si samozřejmě můžete nakoupit, ale také posedět v malých příjemných taverničkách. Pozoruhodný je její tvar, je totiž situována do rovnoramenného kříže, tržnice tu stojí od roku 1911.

Známá je také ulička Skidlof, která je plná nejrůznějších obchodů, nejčastěji s koženými výrobky. Obchody jsou umístěny vedle sebe podle druhu zboží, které nabízejí, což odkazuje na středověkou tradici cechařství.

Nejen milovníci přírody si mohou jít odpočinout do Městského parku, který se nachází hned vedle stadionu a skrývá v sobě i malou zoo. K vidění je tu například koza kri-kri.

Z Chanie se do Iraklionu dá dostat autobusem, který jezdí jednou za hodinu, cesta trvá asi 2,5 hodiny. Přímo u pláže v blízkosti města se nachází kemp.

Další významná místa v kraji Chania

Kastelli

Toto třítisícové městečko se nachází přímo v zálivu Kissamon. Místní obyvatelstvo živí zejména zemědělství, proto všude v okolí narazíme na lány s olivovníky, jedlými kaštany a hroznovým vínem. Díky své poloze jakožto nejzápadnějšího města Kréty tu začala invaze německé armády v roce 1941.
Městečko má nejen námořní, ale i rybářský přístav. Většina kaváren a taveren je umístěna na pobřeží, tak aby se za veškerého počasí dalo pozorovat moře. Místní pláže jsou oblázkové, cesta do Chanie trvá odtud pouze hodinu.

Z kastelliského přístavu se dá lodí doplout na pláž Tigani, která společně s pláží Falassarna tvoří dvě nejkrásnější pláže severozápadního pobřeží ostrova. Poblíž Falassarny se nenachází žádné hotely, proto lze ubytování sehnat pouze v penzionech a nebo studiích. Kousek odtud můžeme narazit na přístav, který je starý více jak 1700 let a archeologické památky, které jsou zpřístupněny pro veřejnost.

Georgiopolis

Toto lázeňské město se nachází na pobřeží v severovýchodní části kraje Chania. Nese jméno prince George, který vládl Krétě na přelomu 19. a 20. století. Až donedávna to byla vesnička proslulá rybářstvím, ale ještě dnes slouží písečná pláž k ukotvení přijíždějících loděk.V ulicích hojně rostou eukalypty a cypřiše, v zátokách můžeme narazit na volně žijící želvy.

Kournas

Sladkovodní jezero Kournas je díky délce přesahující kilometr a hloubce dosahující mnoho desítek metrů největší na Krétě. Jezero je vhodné nejen pro koupání, ale za 10€ na hodinu je možné půjčit si i šlapadlo. Okolí jezera je plné želv a hadů, nebezpečí lidem ale nehrozí. Na pobřeží se nachází taverny, kde můžete po příjemné procházce okolo jezera znovu načerpat energii.

Hrisokalitissa

Pozoruhodnou památkou jihozápadu Chanie je ženský klášter Hrisokalitissa. Jeho čistě bílou omítku ovšem narušují stopy po střelbě. Během druhé světové války se ho Němcům podařilo téměř zničit. Dnešními obyvateli kláštera jsou pouze 2 mniši. Hrisokalitissu doprovází pověst o zlatém schodu – dříve mělo ke klášteru vést 90 schodů. Jeden z nich měl být zlatý, ale spatřit ho mohl pouze ten, jehož srdce nebylo zatíženo žádným hřích.

Elafosini

Pláž Elafosini je právem nazývána „Tichomořím Kréty“. Moře je tu křiťálově čisté a písek tak jemný, že při větším větru až nepříjemně bodá do těla. V okolí jsou dnes už i taverny a penziony, které narušují původní klidnou atmosféru vzdálenou od civilizace. Z Chanie je možné udělat si jednodenní výlet autobusem, v 7:30 tam a kolem 16.hodin zpět. Z Paleochory si můžeme dopřát výjimečnou cestu na pláž lodí po moři.

Kandanos

Smutnou etapu druhé světové války připomíná památník na náměstí v Kandanu. Město bylo 3.5.1941 totálně srovnáno se zemí. Němci to udělali jako mstu za zabití svých 25 vojáků.

Samaria

Propast Samaria se nachází ve stejnojmenném národním parku. Jak už bylo řečeno, jde o nejhlubší a nejdelší propast v celé Evropě. Největší dobrodružství je projít si tuto propast. Trasa dlouhá 13 kilometrů vyžaduje dobrou fyzickou kondici a kvalitní obuv. Přestože se na pochod vydává denně mnoho turistů, je kvůli jejich bezpečnosti stále hlídán jejich počet. Po cestě je možné napojit se pitnou vodou, jinak tu žádné stánky s občerstvením nestojí.

Co si z túry jistě zapamatujete budou kilometrovníky ze skutečných kamenů, na kterých je nakresleno číslo označující počet ušlých kilometrů.

Po cestě vás budou čekat dvě vyhlídky na překrásnou okolní přírodu, a to z 1124 a 1053 metrů. Mezi 6. a 7. kilometrem budou k vidění, kamenné skupiny soch, některé neskonale malé až po gigantické.

Na 12.kilometru bude čekat turisty k překonání úzká soutěska, která celý výlet trochu okoření. Konec trasy je ve vesničce Agia Roumeli, kde se můžete jak občerstvit, tak nakoupit nějaké suvenýry. Pro případ pozdního návratu z túry místní penziony nabízejí možnost ubytování a odjezdu lodí po moři v ranních hodinách.

Gavdos

Tento ostrov je největším z ostrůvků připadajících Krétě. Ostrov je převážně skalnatý a od pobřeží leží asi 65 km. Přestože dříve tu žilo několik tisíc obyvatel, dnes jich tu není více než pár desítek. Největší odsun obyvatelstva byl během 12.století.

Na ostrově panují trochu drsné podmínky, neboť je tu málo pitné vody, a tak musí být přivážena z Kréty nebo se místní snaží chytat vodu dešťovou. Loď sice z Kréty jezdí dvakrát za den, ale pokud počasí nepřeje a moře je silně rozbouřené, na ostrov se nikdo nedostane, což může zkřížit vaše plány, protože dokud se počasí neumoudří, z ostrova se nedostanete. Obydleny jsou prakticky jen 4 vesnice, a tak tu není ani možnost sehnat dostatečnou ubytovací kapacitu pro turisty, kteří o to mají zájem. Naopak volně kempovat v přírodě je dovoleno. Bohužel ani vegetace není nijak pestrá, nejvíce tu rostou borovice a jalovce.

Doporučujeme: levné letenky


Doporučujeme: Kréta | Dovolená Kréta | Last minute Kréta | Řecko | Řecko | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Dominikánská republika | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko | Řecko dovolená | | Řecko dovolená |

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.